Doktorant – uczestnik szkoły doktorskiej – w programie Preludium-Bis Narodowego Centrum Nauki
Wymagania:
1) Ukończone studia II stopnia na kierunkach biotechnologia, biologia molekularna, biochemia, lub pokrewnych.
2) Dobre umiejętności eksperymentalne i znajomość podstawowych technik laboratoryjnych w zakresie biologii molekularnej i biochemii.
3) Doświadczenie eksperymentalne dotyczące przygotowywania konstruktów genetycznych, oczyszczania białek metodami chromatograficznymi, oraz w pracy badawczej z kwasami rybonukleinowymi (RNA), w tym szczególnie w pracy z cząsteczkami RNA znakowanymi radioaktywnie, oraz w prowadzeniu badań w pracowni izotopowej.
4) Zaangażowanie w pracę naukową, umiejętność pracy zespołowej, samodzielność, pracowitość i dokładność.
5) Dobra znajomość języka angielskiego oraz umiejętność pracy na komputerze.
Opis zadań:
Białka wiążące RNA odgrywają ważne role we wszystkich procesach związanych z ekspresją genów. U bakterii Gram-ujemnych w regulacji ekspresji genów wykorzystywane są m.in. małe RNA (ang. sRNA), których działanie wpływa na poziom syntezy białka na matrycy wybranych mRNA. W ten sposób sRNA umożliwiają bakteriom adaptację do zmieniających się warunków środowiska oraz kontrolują ich wirulencję podczas infekcji organizmu gospodarza. U bakterii E. coli w tym procesie uczestniczą białka Hfq, ProQ oraz FinO, które wiążą zarówno cząsteczki sRNA jak i mRNA. Pomimo, że białka te rozpoznają podobne elementy strukturalne w cząsteczkach RNA dotychczasowe badania pokazały, że wiążą one w większości odmienne cząsteczki RNA w komórce bakterii, co wskazuje na konkurencję między tymi białkami o wiązanie RNA.
Celem badań doktorantki/doktoranta będzie poznanie jakie cechy cząsteczek RNA determinują ich preferencyjne rozpoznawanie przez białka ProQ, Hfq, lub FinO. Pozwoli to na wyjaśnienie na czym polega rola konkurencji pomiędzy tymi białkami w regulacji ekspresji genów, oraz na czym polegają różnice w funkcjach tych białek jednocześnie występujących w komórce. W związku z tym zadania naukowe doktorantki/doktoranta będą obejmować:
1) zaprojektowanie i zbadanie właściwości zmutowanych cząsteczek RNA w wiązaniu do każdego z trzech badanych białek, po to aby określić jakie cechy cząsteczek RNA zapobiegają ich nieprawidłowemu rozpoznaniu.
2) zbadanie wiązania cząsteczek RNA do każdego z tych białek w komórce bakterii z zastosowaniem metod opartych o głębokie sekwencjonowanie, po to aby poznać w jaki sposób konkurencja między tymi białkami determinuje jakie cząsteczki są przez nie wiązane. To zadanie badawcze będzie realizowane przez doktorantkę/doktoranta podczas pobytu w laboratorium zagranicznym w ramach współpracy.
3) Określenie struktury i funkcji cząsteczek RNA, których wiązanie do tych trzech białek jest najbardziej podatne na zmiany zależne od konkurencji pomiędzy nimi.
Termin składania ofert:
25 lipca 2021, 20:00
Warunki zatrudnienia:
Do konkursu może przystąpić osoba, która nie posiada stopnia naukowego doktora i nie jest uczestnikiem szkoły doktorskiej.
Czas zatrudnienia: 48 miesięcy.
Zgodnie z warunkami programu Preludium-Bis, przez pierwsze dwa lata stypendium doktoranckie wynosi 5000 zł/mies. brutto. Natomiast przez kolejne dwa lata po ocenie śródokresowej 6000 zł/mies. brutto.
Składanie zgłoszenia
Podanie należy przesłać na adres mol@amu.edu.pl. Podanie powinno zawierać list motywacyjny, życiorys naukowy, oraz dyplomy ukończenia studiów licencjackich i magisterskich, lub przewidywaną datę ukończenia studiów magisterskich, wraz z ocenami ze studiów. Zgłoszenie powinno także zawierać oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych zgodnie ze wzorem zawartym w ogłoszeniu na stronie biuletynu informacji publicznej UAM: bip.amu.edu.pl . W przypadku pytań proszę o kontakt pod tym samym adresem e-mail.
Szkoła doktorska UAM
Studia doktoranckie odbywają się w ramach Szkoły Doktorskiej UAM w Szkole Nauk Przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne. Informacje na temat studiów w Szkole Doktorskiej oraz rekrutacji do Szkoły Doktorskiej znajdują się na stronie: